Ekosistem Nedir

Ekosistem belirli bölge içinde yaşayan canlı varlıkların besin döngüsüdür. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için besin döngüsünün sağlanarak yeme ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.

Canlı ve cansız varlıklar belli bir bölge içinde karşılıklı şekilde ihtiyaçlarının karşılayarak sonsuz döngüye girmesi sonucunda ekosistem oluşur.

Her canlı ekosistemin parçası olmaktadır. Ait olduğumuz yeri bilerek ekosistem doğrultusunda hareket etmekteyiz. Sistemde bozulmalar meydana gelirse doğanın dengesi bozularak canlılar yaşamlarını sürdürmekte zorluk çekerler. Ekosisteme zarar verilmeden her canlının doğanın parçası olarak görülmesi gerektiği bilinmelidir. Düzen ve döngünün zarar görmesinin önüne geçilmesi gerektiğini bilmeliyiz.

Ekosistem saate benzer, her şey yerli yerinde olduğu sürece zarar görmesinin önüne geçer. Saatin doğru şekilde çalışması için bütün parçalarının olması gerekir. Doğadaki canlılarda saat içinde parçalarını oluşturduğundan birisi olmazsa diğerleri etkilenerek sistem bozulacağını göstemektedir. Ekosistem insanlığın geleceği için gerekli olup canlıların soylarının tükenmemesini önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir