AKUT Nedir Çalışmaları Nelerdir

AKUT: Arama Kurtarma Derneği olarak mağara, dağ, erişilmesi zor, çeşitli doğal afetlerde kaybolan ve kurtarılmaya bekleyen kişilerin kurtarılması için arama kurtarma çalışmaları yapmaktadır. Ülkemizde gönüllü olarak sivil toplu örgütü altında hizmet vermektedir. 1996 yılında faaliyete geçerek ülkemizin dört bir yanında görev almaktadır.

AKUT faaliyetlerinin bir tanesi de 1999 Marmara depremi olmuştur. Enkaz altında kurtarma çalışmalarına katılarak hizmet etmiştir. Ellerinden gelen imkanlar doğrultusunda insanlara yardımcı olur. Zorda kalan ve yardıma ihtiyacı olan kişilere profesyonel olarak dağcılık yapan kişiler katılmaktadır. Çalışmalarında disiplinli, eğitimli ve yetenekli kişilerle birlikte çalışarak faaliyetlerini yerine getirmektedir.

Kurtarma çalışmalarının yanı sıra ek olarak doğal afetlerde arama ve kurtarmalar yapmaktadır. 15 Ocak 1999’da Bakanlar Kurulu Tarafından Akut “kamu yararına çalışan dernek” unvanına kavuşmuştur. Yaptığı hizmetler ile kamu alanında çeşitli alanlarda hizmetler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir