Eğer Bir Millet Büyükse Kendini Tanımakla Daha Büyük Olur Kompozisyon

Atatürk’ün Türk çocukları için söylediği önemli sözlerdendir. Türk çocuklarına verilen bir mesaj olarak kendisini tanımaları amaçlı söylenmiştir. Kültürümüz, tarihimiz, kahramanlıklarımız ve geçmişte Türk milletinin kaderi hepsi kendisini göstermiştir. Bir millet olarak kendimizi tanımamız geleceğimize daha parlak olarak bakmamızı sağlamaktadır. Kendimizin farkına varmamız geleceğimizin farkına vardığımızı göstermektedir.

Büyük bir millet olarak kendi milletini tanımak yükseklere ulaşmamızı sağlamaktadır. Tarihini bilen ve ders çıkartan millet tekrarlamaktan sakınarak aynı hatalara düşmez. Sahip olduğumuz değerler ve milletimizin halkı aslında yükselmemizi sağlaya en büyük değerlerden olmaktadır. Bir millet olarak her zaman kendimizi tanımalı ve yolumuzdan devam etmeliyiz. Geçmişini bilen geleceğini de görmüş olarak yaşanan her şeye karşı ders çıkartır. Bilgili ve geleceğe tutumlu bir millet olduğumuz sürece tekrardan ayı hatalar üzerine düşmekten korunabiliriz.

Bir vatanın milleti olarak tarihimizi benimsemeli ve iyi tanımalıyız. Geleceğimiz aslında geçmişte yaşadıklarımız ile aynı olacaktır. Tarih tekerrürden ibaret olduğunu unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir