Dünyada En Uzun ve En Kısa Süren Savaşlar Hangisidir

Birkaç yüzyıl öncesine baktığımız zaman insanlığın dünyanın savaş içinde olduğunu görürüz. Savaşlar yapılırken güçlü olanlar, güçsüz olanlar sonuçlarına katlanmışlardır. Bunlar arasında öyle savaşlar olmuştur ki dünyanın en uzun ve en kısa savaşları olarak bilinmiştir.

Dünyanın en uzun savaşı: Hollandalılar ve İngilizler arasında yapılan savaştır. 335 yıl süren savaşta çatışma ve yaralanan olmamıştır. 1650 – 1985 yılları arasında süren savaş dünyanın en uzun savaşı olarak tarihe geçmiştir. Vestfalya antlaşması olarak tarihe geçti, iki devlet içinde ağır etkiler içinde kalmıştır.

Dünyanın en kısa savaşı: İngilizler ve Zanzibar’lar arasında yapılan savaştır. 27 Ağustos 1896 tarihinde başlamış 40 dakika sonra sona ermiştir. Dünyanın en kısa savaşı olarak tarihe geçmiştir.

Savaşların sonu olmadığı gibi başladığı gibi bitmesine neden olanlar vardır. Bunlar dünya tarihine geçmiş savaşlardır. Milletler yüzlerce yıl birbirleri ile mücadele edebildikleri gibi sonda verebilirler. Alınan kararlar topraktan daha çok insanların geleceği olunca savaşlar son bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir