El- Biruni Kimdir Kısaca

Biruni, 4 Eylül 973 – 13 Aralık 1048 dönemlerinde yaşayan alimlerdendir. 11. yüzyılın önemli İslam bilgilerinden görülmüş dünya tarafından çalışmaları takip edilmiştir. Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanlarında çeşitli çalışmalar yapmıştır. Harezm’de doğdu, küçük yaşta babasını kaybetmesine rağmen Harizmşahlar himayesinde sarayda eğitim adı. Matematik, astronomi alanında gelişti. İbn-i Irak ve Abdussamed bin Hakim tarafından eğitildi. İlk eserlerini henüz 17 yaşındayken yazdı.

Yaptığı çalışmalar doğrultusunda alimlerden sayılmıştır. Astronomi alanında çalışması995 yılında Güneş ve Gezegenlerin birbirlerine olan eğimini saptaması ile olmuştur. Çalışmaları tüm dünya tarafından yakın edilmiştir.

Yerçekimi kanunu Newton tarafından keşfedildiği bilinse dahi İslam dünyasında ilk fikri ortaya atan Biruni olmuştur. Tarihe Newton geçmiş olmasına rağmen Biruni’nin çalışmaları da önem kazanmıştır. Araştırmalarında kıymetli taşlar, madenleri ele alarak eserlerini yazmıştır. Cebir, geometrik, coğrafya gibi konuları ele alarak aydınlatan alimlerden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.