Atatürk’ün Matematik Alanında Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Atatürk eğitim alanında önemli çalışmalarda bulunmuştur. Matematiğin önemini bilerek özellikle üzerinde durduğu çalışmadır. Kendi eğitim öğretim hayatında dahi başarılı olduğu ders olmaktadır. Bir ülkenin geleceğinin eğitime bağlı olduğu bilerek, matematik alanında yenilikler yapmıştır.

Matematik terimleri Arapça olması, insanların zor öğrendiği bir dilde olmasından dolayı değişiklikler yapmıştır. Arapça olan terimler Farsça’ya çevrilmiştir. Toplumun daha kolay öğrenebileceği ve geliştirebileceği hale getirilmiştir. 1936 yılında matematik ve geometrik alanında yaptığı çalışmalar sayesinde günümüzde kullandığımız matematik terimleri ortaya çıkmıştır. Kolay olduğu gibi insanlara yol göstermektedir.

Arapça olan matematik terimleri Farsça’ya çevrilmiştir. İnsanların anlaması için Türkçe sözcükler üretildi. Örneğin çokgen, üçgen, dörtgen, açı, çizgi, yatay, dikey, eğik, artı, eksi, çarpı gibi terimlerdir.

Atatürk tarafından matematik terimlerinde yapılan değişiklikler günümüzde kullanılmaktadır, sonradan birkaç terimde değişiklik yapılmıştır.

Üçgen, dörtgen, beşgen gibi terimler yeni isimlerini almıştır. Geometrik kitabı sayesinde hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir