Duanın İnsan Allah İlişkisi Bakımından Önemi

İnsanlar alemlerin ve kendisinin yaratıcısı olan Allah’a karşı duygu ve düşüncelerini ifade etmenin yoludur. Allah ile yalnız başına kalarak dua eder ve hayırlar dilemektedir. Hadislerde olduğu gibi Allah arasındaki en büyük ilişkinin göstergesi olmaktadır. Dualar sayesinde insanlar şükürlerini iletir, günahları varsa onların bağışlanması için uğraşır. Dua insanları Allah’a yaklaştırandır. İnsanın yaratıcısı olan rabbimize olan imanımız ve dualarımız olmaktadır.

Rabbimizin bizim dualarımıza ihtiyacı yoktur. Kullarından istediği kendisine inanmaları ve iman etmeleridir. Yeryüzünün ve her şeyin yaratıcısı mutlak güç sahibi Allah’tır. İnsanlar hatalarının farkına varıp doğru yoldan gitmeleri gerekmektedir.

Dualarımızı er yada geç kabul olur. Diler dilemez kabul olma gibi durumu yoktur. Allah duasında ısrar eden ve yürekten edenlerinkini kabul eder. Kulunu seyreder ve ona yardım eder. Zorda olduğumuzda bize çıkış yolu gösterir. Kendimiz yaptığımızı düşünsek dahi rabbimiz istemedikten sonra herhangi bir şey olmaz. Rabbimiz dilemedikten sonra taş taş yerinden oynamadıktan sonra o diledikten sonra önüne geçecek hiç kimse yoktur. Allah kullarının daima iyiliğini ister. Tüm insanlığa karşı oldukça merhametlidir, dünya hayatında merhametinin %1’ini kullarına bırakırken kıyamet gününe %99’unu saklamıştır. Dünya hayatı sadece bir test olmaktadır. Allah’a kul olarak rızasını kazanmamız gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir