Sanayi Kuruluşlarımızın Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir

Gelişmiş ülke olmanın önemli bir göstergesi olan sanayi kuruluşları, üretime sağladığı katkı ile ülke ekonomisinin de ayakta durmasını sağlar. Sanayi konusunda gelişmiş bir ülkenin diğer ülkelere daha az ihtiyaç duyması anlamına gelir. Kendi ihtiyaçlarını sanayi kuruluşları sayesinde karşılayan bir ülke, sağlam bir ekonomiye sahip olur.

Türkiye’deki Sanayi Kuruluşları
Ülkemiz sanayi alanında oldukça gelişmiş ve sanayi kuruluşlarının oluşması için elverişli bir yapıya sahiptir. Özellikle batı illerinde yoğun olarak görülen sanayi kuruluşları, ülkenin ekonomisini her daim canlı ve dinamik tutmada büyük role sahiptir. Yaklaşık olarak 500 sanayi kuruluşu ile Dünya ekonomisinde adını ilk sıralara taşıyan Türkiye, tekstil ve tarım alanında son yıllarda büyük gelişme göstermiştir.

Ekonomi de Sanayileşmenin Önemi
Üreten bir toplum olmak her zaman diğer devletlere karşı güçlü bir konumda olmayı sağlar. Bu anlamda sanayi kuruluşları ile kendi kendine yetmek ve üretim fazlasını ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlamak, her anlamda gelişen bir ülke olmayı sağlar. Bu sebeple ekonomide para akışının sağlanabilmesi için sanayi kuruluşlarına ihtiyaç büyüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir