Dua İle İbadet Arasındaki İlişki

İnancımız gereğince bizden istenilen görevleri yerine getirirken dua eder ibadetimizi yaparız. Yaratıcımız olan Allah’ın bize verdiği nimetlere karşı şükranlarımızı sunarız. Dolayısıyla dua ile ibadet birbirlerine benzer olmasına rağmen farklılıkları da bulunur.

Dua etmek kalpten gelen gönülden geçenleri Allah’a iletmektir. İçimizden gelen güzel şeyleri Allah’a iletmemizdir. Dualarda hareket edilmez olduğumuz yerde içimizdekileri iletiriz.

İbadet etmek çeşitli şekillerde olur. Yapılması gerekenleri yerine getirdiğimizde ibadet etmiş oluruz. Kurban kesmek, hayır işlemek, namaz kılmak gibidir. Her ibadet birbirine göre farklılıklar taşıyarak yerine getirilir.

İbadet ederken aynı zamanda içimizden dua ederiz. İbadetimizin yerine ulaşması için dualarla birlikte ulaştırırız. Namaz kılarken çeşitli dualar edilir istek ve arzularımızı rabbimize iletiriz. Dua etmeden ibadet olmaz. Ancak dua da bir ibadet çeşididir. Allah’ın verdiği nimetlere karşı ibadet ederek şükranlarımızı bildiririz. Her ibadetimizde bir dua yer alır. İbadet etmek Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan güzel şeyler olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.