Dinler Toplum Yaşamında Ne Tür Değişikliklere Neden olur

Dinler toplumun temel olarak manevi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Toplumsal olarak gelişme ve mücadelenin sağlanması adına dinlerin önemi büyüktür. Toplumsal kuralların oluşmasında dinin değerleri önemlidir. İnsanların davranışları ve düşüncelerini etkiler. Dinen yasak olanlara yasak gözüyle bakılarak insanlar kötülük düşünmekten sakınırlar. Dinlerine göre ibadetlerini ederek insanlara hayırlı değerler kazandırılmasını sağlamaktadır.

Tarihte Türk devletlerinde inanışları dine bağlı olarak savaşlara giderlerdi. Mücadelelerinin haklı sebepleri olarak bağımsızlıkları cenneti müjdelediklerini düşünerek hareket etmişlerdir. Alacakları kararların doğru olup olmadığına yönelik din adamlarına danışılırdı. Allah katında günah işlemekten korkarlardı. Yaptıkları davranış ve hareketler doğrultusunda insanların yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemiştir. Dini değerler insanlara her zaman yol göstererek mücadelelerinde bir yol olmuştur. İnanışları doğrultusunda kültürleri, gelenekleri, örf ve adetlerini etkilenerek dine uygun şekilde yapılacak hale getirilmiştir. Dinin yasakları insan yaşamında kötülükleri uzaklaştırarak güzelliklere yöneltmiştir.

İnsanlar yaptıkları ve ettiklerinin suç olduğunun farkına varmıştır. Başkalarına zarar vermekten sakınarak toplumsal olarak kötülüklerden korunmaları sağlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir