Eşlerin Birbirlerine Karşı Görevleri

Ailelerdeki eşler birbirlerine karşı sorumlulukları olup yerine getirmeleri gerekmektedir. Gerek toplumsal olarak, gerekte dinen kişiler sorumluluklarını bilmelidir. Kadın ve erkeğin vazifeleri ayrı olup birbirlerine karşı görevlerini görmezlikten gelmemeleri gerekiyor. Eşler birbirlerinin sahip olduklarının ortak olduğunu bilerek koruyup kollamalıdır. Birbirlerine karşı asla kötü davranmamalı, kötü sözler söylemekten sakınarak onlara sevgilerini göstermelidir. Ayette yer aldığı gibi “onlarla iyi geçinin” ifadesinde eşlerin birbirlerine saygılarını göstermektedir.

Karı koca toplumda bir aile olarak görülerek çocukları olduğu zaman vazifelerine daha iyi sahip çıkmaları gerekir. Evlenirken birbirlerine söz vererek yol göstermesi istenmektedir. Birbirlerine karşı olan güvenceleri ve yol göstericileri sayesinde istedikleri noktalara ulaşabilirler. Kadın erkeğin, erkek kadının güvencesi olarak sahip çıkar. Bir erkek karısından boşlandığı zaman onu yarı yolda bırakmayarak her zaman destek çıktığını göstermelidir. Kadınların hakları hiçbir şekilde yenmemesi gerektiği gibi korunması gerekiyor.

Kadınların kocasına itaat ederek onu mutlu etmesi gerekir. Kadın ve erkek namuslu davranışlar sergileyerek örnek bir davranış göstermesi gerekiyor. Aile içindeki yükümlülükleri bilerek hareket edilmesi ev ortamında sevgi, saygı ve değerleri birbirlerine gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir