Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Nelerdir

Deprem ülkemizde yaşanan en büyük doğa felaketlerinden olup büyük can kayıplarına sebep olmuştur. Depreme uygun olmayan binalar yada insanların bilinçsizliklerinden dolayı hayatlarını kaybettiler. Deprem sırasında evde, iş yerinde, okulda ve dışarıda yapmamız gerekenleri öğrenelim.

Deprem sırasında evde veya dışarıda iseniz;
Sakin olmalı ve panik yapmamalıyız. Bulunduğumuz binadaysak dışarı çıkmamalıyız, yaralanmalar genelde kaçışma ve panik anında olur. Çatılardan düşecek olan tuğla, takoz parçalarına karşılık içerisi güvenli olacaktır.

Bina içindeysek sığınacağımız masa, sandalye, dolabın kenarına çömelerek depremin geçmesini beklemeliyiz.

Dışarıdaysak eğer elektrik tellerinin olmadığı açık alan bulunmalı. Binaların arasında bulunmamalıyız yıkılma sonucunda altına kalmamız tehlike oluşturur.

Deprem sırasında iş yerinde iseniz;
Sağlam masa, dolabın altına girerek sallantının son bulmasını beklemeliyiz. Kaçışma sırasında izdihamdan dolayı yaralanabilir, yıkılma olursa eğer altında kalabiliriz. Masa uzaksa kolonun yanına çömelmemiz üzerimize enkaz çökmesini engelleyecektir.

Binayı terk edebileceğiniz bir yerdeysek eğer asansörlere binmemeliyiz. Asansörler çökebilir ve içinde kalarak hayatımız kaybedebiliriz. Merdivenler kullanılarak güvenli şekilde dışarıya çıkabiliriz.

Deprem sırasında okulda iseniz;
Sarsıntı olurken sıranın altına girmeli ve sarsıntının geçmesini beklemeli. Sarsıntı durduğu zaman itişmeden yavaşça dışarıya çıkılmalıdır.

Oyun alanlarında veya bahçede olan kişiler boş yerlere gitmeli binalara sığınmamalı.

Servis aracında olan kişiler eğilerek başlarını koruma pozisyonuna alarak dikkat eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir