Vatandaşın Devlete Karşı Sorumlulukları Nelerdir

Yaşadığımız ülkede vatandaş olarak devlete karşı sorumluluklarımız bulunur. Bunları yerine getirmek bizim en aziz görevlerimiz arasındadır. Devletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizde daha iyi hizmet almamıza imkan sağlar.

Kanunlara Uymak: Devlet toplumun düzenini sağlamak için toplumsal kanunlar yayınlamıştır. İnsanların özgürlüklerine kısıtlama koymadan onların yaşam kalitelerini yükseltmek için yapılmıştır. Toplumun düzenini bozan kişilere yönelik hak ve hareketler çerçevesinde kanunlara uyum sağlanması gerekmektedir. Kanunlara uymayan kişiler cezalandırılarak yatırım uygulanır ve toplumdan temizlenirler.

Vergi Vermek: Devletimiz ihtiyaçlarını karşılamak için halktan vergi toplar. Aldığımız yiyeceklerden giyime kadar her şeyde vergi olup bunların ödenmesi gerekmektedir. Alınan vergiler sayesinde yol, su, elektrik, gaz, sağlık alanında bizlere hizmet vermektedir.

Seçme ve Seçilme Hakkı: Devleti yönetecek olan kişilerin vaatleri ve kişiliklerini göz önünde bulundurarak bizi yönetecek olan doğru kişileri seçmektedir. Özgür irademizle seçtiklerimiz bizi belirli süre yönetecek olan devlet insanlarıdır.

Askerlik Yapma: Her erkek T.C. vatandaşının 20 yaşına geldiğinde vatan bütünlüğünü korumak için askerlik görevi verilir. Yerine getirip vatanımızın bütünlüğünü sağlamış olup koruruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir