Denizde Derine İnildikçe Karanlık Olmasının Nedeni

Denizlerde yaşayan su canlıları altı ve üstünden faydalanarak yaşamlarını sürdürür. Denizin derinliklerine baktığımız zaman karartılar oluşur. Belirli noktaların karanlık görülmesi ve uzaktan bakıldığında tabanının görülmemesinin çeşitli sebepleri vardır. Dalgıçlar ve su dalış ekipleri derinlere gittiği zaman buralarda gözlemlemeleri çok daha zor hale gelmektedir. Görmek için çeşitli ışıklı gözlükler kullanarak çevrelerini aydınlatmaktadır. Su altı belgesellerinde kamera ve belgeselcinin üzerinde aydınlatıcı araçlar olur.

Denizin dibine gidilikçe karanlıklaşmasının en temel sebebi güneşten gelen ışınların denizin kırıcı etkisi sonucunda diplere doğru gücünü kaybetmesidir. Denizin dipleri o yüzden daha karanlık gözükür. Denizin tabanının derin olması etkisini çok daha fazla göstermesine sebep olur. Işık deniz tabanına erişemediğinden dolayı yukarıdan bakınca dahi o bölgeler koyu mavi görülür.

Bu sebeplerden dolayı denizlerde derine inildikçe görme yeteneğimiz azaldığı gibi ekstradan aydınlatma araçları kullanma gereğinde bulunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir