Su Tasarrufunun Önemi

Su canlılar için en önemli yaşam kaynaklarındandır. Bütün ihtiyaçlarımızı su kaynakları sayesinde karşılıyoruz. Örneğin suyun yaşamımızda en başta içme suyu olmasıdır. Temizliğimizde ve çeşitli işler yaptığımız zaman suyun etkisinden faydalanırız. Su görüldüğü gibi hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaktır.

Son yıllar başta ülkemiz olmak üzere bir çok Avrupa ülkesi dahi sıkıntı çekmektedir. Barajlardaki su seviyesi %20’nin altına indiği gibi kuraklık gösterenlerde olmuştur. Ülke yönetimi susuz kalınmaması için yazın belirli aralıklarla su vererek ihtiyaçların karşılanmasını planlamıştır. Su israfı yasaklanarak sokaklarda halı yıkanmasına ceza getirildi. Su kaynakları korunarak zarar getirilmesi önlenmiştir.

Küresel ısınmadan dolayı dünyanın sıcaklık ortalaması artmıştır. Temiz su kaynaklarını besleyen akarsular kurumaya başlayarak barajlara su gelmemiştir. Kutuplarda buzullar eriyerek dünyanın su seviyesi çıkmıştır ama yağmur yağmadığından dolayı temiz su kaynağı olarak faydalanamayız.

Bugün yaşadığımız su sıkıntısı gelecek yıllarda çok daha ciddi konuma gelecektir. Su sıkıntısından dolayı ülkeler önlem almak için deniz suyunu arıtarak kullanmaktadır. Gelecek yüzyılda çocuklarımız bir bardak suya ihtiyaç duyacaklarını gösteriyor. Her yıl barajlarımızda tehlike çanları çaldığı gibi yaşamımızı hep olumsuz etki bırakmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir