Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözünün Hikayesi

Elif çok tutumlu, israf etmeyen genç bir kızdır. En büyük hayali para biriktirip dünya turuna çıkmaktır. İhtiyacı olan meblağ yüksek olmasına rağmen hayalinden vazgeçmeyi bir an bile düşünmemiştir. Er ya da geç dünya turuna çıkarak, farklı kültürleri tanıyarak hayatı boyunca yaşayamayacağı güzelliklere şahit olacaktır. Elif için her şey küçük yaştan itibaren coğrafya dersine olan ilgisiyle başlamıştır.

Arkadaşları sürekli dışarı da gezmeye, eğlenmeye, tatile giderken kendisi üç beş kuruş kenara atarak para biriktirmiştir. Günler gelip geçtikçe kenarda biriken para artmaya başlamıştır. Bir gün hayalinin gerçek olacağını biliyordu. Elif için para biriktirmek kendisini mutlu ettiği kadar hayalinden vazgeçmemesi için bir sebepti. Yıllar sonra biriken paraları saymaya karar vermiştir. Biriktirdiği kutuyu alıp masaya koyar. Ardından içindekileri boşaltır. O kadar para biriktirmiştir ki gözlerine inanamaz. Para biriktirdiği görünce içi mutluluk doluyordu.

Kenara attığı paralar damlaya damlaya göl olmuştur. İstediği tura gidebilecek kadar para biriktirdiğini gördüğüne inanamamıştı. Hayallerinin gerçek olduğunu görünce sevinçten etekleri zil çalıyordu. Anlamıştı ki israf etmeyerek kenara damlaya damlaya biriktirdiği paralar göl olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir