Hz. Yunus Hayatı Kısaca Özeti

Hz. Yunus, İsrailoğulları soyundan gelen peygamberdir. Babası doğmadan önce vefat etmiştir. Bugün Musul olarak bildiğimiz Ninova (Nineve) şehrinde doğmuş yetişmiştir. Şehir halkı sapkınlıklara düşmüş Allah’ın varlığını reddeden toplum haline gelmiştir. Burada sözüne güvenilir, mert, ahlaklı bir kişi olarak yetişmiştir.

Otuz yaşında peygamber olarak seçildi. Putlara tapan ve Allah’a ibadet etmeyen insanlarla doluydu. Kavmi Allah’a ibadet etmeye reddediyor, putlara tapmaya devam ediyordu. Hz. Yunus kavmini putlardan kurtararak Allah’a inanmaları konusunda ikna edememiştir. Çok üzülen Hz. Yunus kavmini terk etmiştir. Bir gemiye binerek uzaklaşmak istemiştir, fakat gemi limandan bir metre dahi ilerlememiştir. Allah’ın sevmediği bir kuldan dolayı hareket etmediğini düşünmüşlerdir. Hz. Yunus bunun farkına vararak suya atlamıştır. Büyük bir balına tarafından yutulan Yunus peygamber, uzun yıllar boyunca balinanın içinde yaşamıştır. Tövbe etmiş, yaptıklarından pişman olduğunu söylemiştir. Allah’a tövbe ederek “Senden başka ilah yoktur, bugün ve yarın olmayacak. Sana karşı gelmekle zalimlerden oldum” demiş. Allah tarafından affedilen Hz. Yunus, balina peygamberi kıyıya götürmüş bırakmıştır.

Yunus peygamber Ninova şehrinden ayrıldığı günden beri üzerine karabulutlar çökmüştür. Yaptıklarından dolayı pişman olan Ninova halkı tövbe ederek Allah’a sığınmıştır. Allah tövbelerini kabul ederek şehrin üzerindeki karabulutları kaldırmıştır. Hz. Yunus ölümüne kadar Ninova şehrinde kavmine doğru yolu göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.