Boksit Madeni Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır?

Ülkemiz yer altı ve yer üstü madenleri bakımından zengindir. Türkiye’de en çok çıkarılan madenlerden biri boksit madenidir. Dünya ekonomisinde önemli yere sahip cevherdir. Alüminyum ihtiyacı boksit ile karşılanır. Yerkabuğunda en çok bulunan üçüncü elementtir. Boksit madeni dünyanın yüzyıllar boyunca ihtiyacını karşılayabilecek kadar çok bulunur. Ülkemizin ve dünyanın başta alüminyum ihtiyacının karşılanması için boksit madenlerinin çalışması gerekiyor.

Madenler ülkemizin doğal zenginlikleridir. Alüminyum üretiminin devam edebilmesi için boksit cevherine ihtiyaç vardır. Toprakta milyonlarca yıl boyunca dönüşüme uğrayan madenler günümüz teknolojisi ile kullanıma uygun hale gelmiştir. Boksit ülkemizde sanayi alanında kullanılan önemli madendir. Yurtdışına ihraç edilen boksit ekonomik gelir kaynaklarımızdan biri haline gelmiştir.

Ülkemizde boksit madenleri: Seydişehir (Konya), Akseki (Antalya) İslahiye (Gazi Antep) ve Milas (Muğla) illerinde bulunur. İllerimiz boksit yatakları bakımından oldukça zengindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir