Dağ Ne Kadar Yüce Olsa da Yol Üstünden Aşar Ne Demektir

“Dağ ne kadar yüce olsa da, yol onun üstünden aşar” cümlesi, atasözlerimizden biridir. Bu atasözünün bize anlatmak istediği; Büyük olan her güçten, yetkili olan her kişiden ve kurumdan daha üstünü vardır. Önemli olan nerede, nasıl davranacağını bilmektir.

Bize pek çok zorluk, aşılması imkânsız gibi gelebilir. Olaylar karışında, kimi zaman kendimizi çaresiz gibi hissedebiliriz. Gitmemiz gereken yol, oldukça çetin olabilir. Fakat bu durumlarda, umutsuzluğa kapılmamamız gerekir. Çünkü her zorluğun üstesinden gelecek bir durum vardır. Kimi zaman aklımızı kullanarak, kimi zaman cesur ve kararlı olarak zorlukların üstesinden gelebiliriz. Yeter ki, kendimize olan güvenimizi yitirmeyelim. Yeter ki, zorluklar karşısında teslim olan değil, mücadele eden bir kişilik gösterelim. Böyle davrandığımız takdirde, kimsenin bizi yıkması ya da yenmesi mümkün değildir.

Evet, dağ gözümüze çok büyük gelebilir. Aşağıdan baktığımızda, bizi korkutabilir. Fakat bizim yolumuz, onun üzerinden geçecektir. Ve o dağ, bizim için aşmayı başardığımız basit bir engele dönüşecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir