Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet bir milletin kendi kendini yönettiği yönetim şeklidir. Kendilerini demokrasinin merkezi olan TBMM’de temsil etmesi adına halkın özgür iradesi doğrultusunda seçmesidir. Milletvekilleri seçilerek halkın ve ülkenin ferahı ve ihtiyacına göre kararlar alırlar. Cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde ilan ederek millete armağan etti.

Ülkelerin yönetimi saltanatlık olup babadan oğla geçen bir yönetim sistemi hakimdi. Ülkenin tek sahibi bir kişi veya hanedandan oluşuyordu. İmparatorluk halkın haklarını bütünü ile elinden almıştır. Halk çeşitli alanlarda ses çıkarması sonucunda imparatorluklar devrilerek yerine halkın egemen olduğu Cumhuriyet yönetim şekli kabul edilmiştir. İnsanlara verilen haklar “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü ile bütünleşmiştir. Halk devletten daha güçlü olduğunu ve yönetim daima onların özgür iradesine kalacağını göstermiştir.

Atatürk, ülkemizi kurması ardından yönetim şekli olarak Cumhuriyet’i teklif etmesi sonucunda kabul edildi. Ülkemiz artık Cumhuriyet ile yönetilerek halka tanınan seçme ve seçilme hakları geleceğimizi belirlemiştir. Görevini doğru şekilde yapan halkı memnun edenler onların seçme hakları doğrultusunda ülkeyi yönetir olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir