Atatürk’ün Sosyal Bilimleri Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir

Atatürk’ün en başlıca hedeflerinden birisi kurduğu Cumhuriyeti çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak olmuştur. Çeşitli alanlarda yenilikler ve inkılaplar gerçekleştirmiştir. Sosyal bilimler arasında çeşit kurum ve kuruluşlar gelişmesinde katkıda bulunmuştur.

Türk Tarih Kurumu
Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda 1932 yılında kuruldu. Kurumun amacı tarihin araştırılarak gün yüzüne çıkartılması olmuştur. Türk Tarih Kurumu, Türklerin geçmişten günümüze kadar tarihi araştırıp insanlara doğru şekilde sunmasını istemiştir.

Türk Tarih Kurumu çalışmalarını ilk günden beri sürdürerek Türk Devletleri tarihinin köküne kadar araştırmıştır. Araştırmalarda bir çok farklı bilim dallarından yaparak derinlere inmiştir.

Türk Dil Kurumu
Dilimiz sahip olduğumuz en değerli varlıktır. Dilimize önem verilerek giren yabancı kelimelerin Türkçe karşılıkları, bilinmeyen kelimelere açıklık getirilmesi için kurulmuştur. Osmanlı döneminde Farsça ve Arapça kelimeler dilimize girerek kullanılmaya başlanmıştır. Bunların düzeltilmesi için Türk Dil Kurumu 1932 yılında kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir