Can Boğazdan Gelir Atasözünün Anlamı

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız atasözüdür. Geçişte yaşanmış gerçek olaylardan ve tecrübelerden yola çıkarak söylenmiştir. Atasözünde insanlar otomobil yerine koyulup benzin olmadan çalışmadığını göstermektedir. Yakıta ihtiyacı olan otomobilin yanı sıra, sanlarında çalışması ve enerji kazanabilmesi için yemeğe ihtiyaçları vardır.

İnsanlar sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmesi sonucunda gücü kuvveti yerinde olarak çalışırlar. Bağışıklık sisteminin gelişmesi ile vücudumuz kendisini koruyarak hastalıklara karşı koruma sağlar. Beslenmesine özen göstermeyenler hastalıklara yakalanarak onlardan uğraşırlar. Yiyeceğimiz sebze, meyve ve et mamulleri oldukça önemlidir. Vücudumuzda enerjiye dönüşerek hareket etmemizi, günlük işlerimizi yapmamızı sağlamaktadır. Aç kalan insan kendisini halsiz hisseder ve iş yapmaktan daima kaçınırlar. İnsanlar için beslenmek oldukça önemli olup aç kalarak değil de tok karnına diyetlerini yaparak kilolarını vermeleri gerekir.

İnsanların beslenmesi hayatları için önemli kazançlardandır. Çalışabilmesi ve yaşama tutunabilmesi için boğazlarından bir iki lokma geçmeleri şarttır. Yemek yemezsek öleceğimizden hayatımız “can boğazdan gelir” atasözüne bağlı şekilde devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir