Çölde Yaşayan Hayvanlar Nelerdir

Çölde Yaşayan Hayvanlar Hangileri, Çölde Yaşayan Hayvanların İsimleri canlıların türlerine göre yaşadığı ortamlar farklı olabilir bunlardan biriside çöl ortamlada yaşayanlardır.

Dünyanın en sıcak bölgelerinden birisi çöller olmaktadır. Yıl boyunca güneş ışınlarının aldığı ve yağmur düşmediği yerlerdir. Bölge de kuraklık hakim olduğu gibi rüzgarla birlikte toprak aşınarak kum halini almıştır. Çöller kumlardan oluşur dağlar tepeler olup ağaçlar çok nadir görülür oda su kuyularının yanlarındadır. Çölde bütün canlılar yaşamlarını sürdüremez sıcak olduğu gibi gerekli su ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Gece vaktinde nem oranı daha yüksek olup ısı düşük olur.

Develer
Çöl şartlarında yaşamak için en ideal canlılardır. Vücutlarının yapıları sayesinde açlık ve susuzluğa günlerce dayanırlar. Develer içtikleri su onlara uzun bir müddet yettiği gibi güneşin etkilerinden fazla zarar görmezler. Sık kaplı tüyler sayesinde güneş ışınları deriye ulaşamaz.

Çöl Kekliği
Sahara ve Kalahari çöllerinde yaşamını sürdüren keklik türlerinden birisidir. Hayatlarını kumlar üzerinde tohum ve filizleri yiyerek devam ettirirler. Renklerinde farklılık görülür siyah, gri, beyaz, sarı tüylere sahiptirler.

Altın Renkli Köstebek
Kumların içinde yaşayan canlı olup nadiren yeryüzüne çıkarlar. Geceleri avlanmak için çıkarak gündüz vakti tekrar toprak altına girerler. Renkleri gri tonlarda olup parlak tüylere sahiptir onları geceleri görebilirsiniz.

Fennec Tilkisi
Çölde yaşayan vahşi hayvanlardan birisidir. En küçük tilkiler olduğu söyleniyor büyük kulaklara sahip olup böcek kertenkele ve kemirgenlerle besleniyorlar. Çöl sıcaklarına alışık olup gündüz vakitlerinde çukur kazarak altında saklanıyorlar.

Addax Antilopları
Sahra çölünde yaşayan soluk renge sahi olan canlılardandır. Antiloplar hızlı hareket edemedikleri gibi kum üzerinde daha yavaş hareket ederler. Yiyecek bulma konusunda sahip oldukları iç güdülerini kullanmaktadırlar.

Darkling Böcekleri
Namib çölü ve deniz kenarlarında görülen böcek türü olup kabukları sayesinde yaşamlarına devam ederler. Güneş ışınlarından etkilenmediğinden dolayı kızgın kumlara temas etmesi engellenmiş olmaktadır. Güneşin etkisini azaltmak için değiştirirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir