Cenaze Namazı Kaç Rekattır

Vefat eden birinin arkasından dua etmek için cenaze namazına durulur. Günahlarının affedilmesi ve hakkımızın helal edilmesi için cenaze namazında dua edilir. Namazı kıldıran hoca herkesten hakkını helal etmesini ister. Cenaze namazına diğer namazlarda olduğu gibi niyet edilir. Niyet edilmeden cenaze namazı kabul görmez. Normal namazlarda olduğu gibi rekat söz konusu değildir. Cenaze namazı rükü ve secdesi olmayan namaz sayılmaktadır. Rükünleri kıyam ve tekbirden oluşur. dört tekdir ve kıyamla kılınır.

Cenaze namazının kılınması için abdestli olmak gerekir. Abdestsiz namaz kılınmaz. Ebu Hanife’ye göre cenaze namazının kılınması Allah’a övgü peygambere salavattan ibarettir. Ölen bir Müslümanın cenaze namazına katılmak Müslümanlık görevlerinden biridir. Cenaze namazı ayakta kılınan namazdır. Ölen kişi yıkanmış ve kefenlenerek cemaatin önünde tabutta durur.

Müslüman din kardeşlerimizin cenaze namazında rekat yoktur ancak rükü ve secdesi vardır. Rükünler ve kıyam, tekbirlerden oluşur. tekbir ve kıyamla kıldırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.