Atatürk’ün Türk Dili İçin Gösterdiği Hedef Nedir

Atatürk, bir milletin birlik ve varlığını sürdürebilmesi için dilinin korunmasının önemli olduğunu işaret etmiştir. Türk dilinin zenginleşmesi ve sade kalması için çalışmalar yapmıştır. Kendisinden sonra dilin korunması için Türk Dil Kurumu’nu kurulması için direktifler vermiştir. Dünyanın en güzel dillerinden biri olduğunu düşünerek geleceğini korumaya yönelik çalışmalar yaptı. En zengin ve kolay anlaşılabilecek bir dil olarak gördü. Türkçe her düşünce ve duyguyu ifade edebilecek kadar zengin dildir.

Türkçenin güzelliği ve sadeliğinin yabancı dillerden etkilenmesini engellemek. Türk dilinin benliğinin bozulmasını engelleyerek geleceğe saf temiz bir dil olarak gelecek nesillerin ulaşmasını hedeflemiştir.ı

Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşılması için Türkçeye sahip çıkılmalıdır. Gelecek nesillere aktarmanın en güzel yolu da iyi öğrenilmesi ve korunmasıdır. En güzel mirasın sahip olduğumuz dil olmasıdır. Yabancı kelimeleri dilimizden temizleyerek, Türkçe karşılıklarını bularak dilimize sahip çıkabiliriz. Günümüzde dilimizi korumak için birçok kurum çalışma yapmaktadır. Aralarında en çok bilinen Türk Dil Kurumu (TDK)’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir