Milli Kültür Değerlerimizin Korunması İçin Neler Yapılabilir

Bir milletin tarihi, gelenek ve görenekleri ve diğer tüm diğerleri milli kültürü ile bütünleşmiştir. Kendi tarihi kültürel değerlerinde saklıdır. İnançlarımız, dilimiz, yaşamımız, eğlencelerimiz, oyunlarımız, adet ve göreneklerimizin hepsi milli kültürel değerlerimizi oluşturur. Bir milleti millet yağan unsurlardan birisi de kültürdür.

Kendi kültürümüze sahip çıkmanın en iyi yolu yozlaşmasını önlemektir. Sahiplenip unutmaz isek gelecek nesillere aktarılır. Bizden sonraki nesillere kültürel değerimizi anlatmamız gerekir. Gelecek kuşaklara bırakacağımız miraslardan biridir. Günümüzün büyükleri kültürümüzü tanıtarak insanları bilgilendirmeli. Kendi gençlik dönemlerinde gördüklerini anlatmaları gerekir. Görmeden, duymadan, yaşamadan kültürler zaman içerisinde kaybolur.

Milli kültür hepimizin ortak değeridir. Kültürümüzü yaşamazsak eğer zamanla unuturuz. Teknolojiye bağımlı kalmak geçmişimizi unutmamıza neden olabilir. Hep yaşamalı ve yaşatmamız gereken değerlerdir. İyi bir yurttaş olarak ülkemizin tüm değerine sahip çıkmalıyız. Tarihi ve kültürel değerimizin yaygınlaşması için etkinlikler düzenlenmeli. Gelecek nesil kültürümüzü yakından tanımalı. Bayrağımızı, vatanımızı sevmeliyiz. Ulusal değerlerimiz haline gelen kültürümüzü korumaya çalışmalıyız. Ağacından tutun antik kentlerimize kadar her şeyi sahiplenmeliyiz. Benimsediğimiz zaman geleceğimize de sahip çıkmış oluruz.

Atalarımızdan kalan eserleri ve yapıları değerlendirmeliyiz. Eğitim kitaplarında konu olmalı, gelecek nesil kültürümüzü tanıyarak yetişmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir