Çanakkale Zaferi İle İlgili Kompozisyon

Çanakkale zaferi tarihimizdeki en büyük zaferlerden biri olmuştur. Türk ordusu Çanakkale’de verdiği mücadele ile zaferi elde etmiştir. Bir tarafta itilaf devletleri diğer tarafta Türk ordusu karşı karşıya geldiler. Gemilerle ve ağır topraklarla ilerleyen itilaf devletleri için oldukça zorlu yerlerdir. Çanakkale zaferinde Türk askeri savaşırken kahramanlıklar göstermişlerdir. Savaş sadece silahla olmadığı gibi insanlık onuru içinde savaşılmıştır. Mehmetçik dünya devletlerini karşısına alarak mücadelesine devam etmiştir.

Çanakkale savaşında yaralanan askerleri arkadaşları sırtlayıp tıbbi tedavi için götürmüşlerdir. Yeri geldiğinde açık hedef olarak mücadele verdiler. Türk milleti her ne kadar milli beraberlik içinde olmasına rağmen silahları güçlü değildi. Toplarının sayısı azdı ve vatan topraklarını savunmak için göğsünü siper etmiştir. Tüm dünya insanlığının unutmayacağı mücadelede bulunmuştur.

Genç, yaşlı, kadın, erkek demeden 7’den 70’e herkesin katıldığı savaş olmuştur. Vatanını korumak için severek canlarını vermişlerdir. Çanakkale savaşında şehit olan Mehmetçiklerin sayısı 250 bin üzerindendir. Vatan toprakları şehit kanları ile sulanarak korunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.