Buluş Sahiplerinin Buluşları Üzerindeki Hakları Nasıl Korunabilir

Buluşlar insanlık için önemli olduğu kadar birde onları bulan kişiler için çok önemlidir. İnsanlar çalışmalarını koruma altına alamazsa emeklerini çalarlar. Bir daha asla çalışma yapmayacaklarından dolayı yeni buluşlarla karşılaşmayız. Mucitler ve buluş sahipleri eserlerini koruma altına almak için devlet güvencesine ihtiyaçları vardır. Yasal olarak eserlerini koruyabildikleri merciler olmalıdır. Mahkemeler eserlerini korumakta yetkili mercilerdir.

Buluş sahipleri haklarını korumak için patent ve marka kurumlarına başvurmaları gereklidir. Özel mahkemeler kurularak hukuk sistemi geliştirilmeli. Cezalar caydırıcı olursa insanlar buluşları kopyalamaz ve çoğaltmazlar. Tescil ve kayıt sistemleri sayesinde kimse birbirinin eserini kopyalayamaz.

Ülkemizde hizmet veren Türk Patent ve Marka Kurumu eserleri korumakla yükümlüdürler. Buluşlarımızı koruma altına aldırarak kopyalanmasını önleriz. Kimse buluşumuzu kopyalayarak üzerinden kazanç ve itibar sağlayamaz. Hakkımızı korumak için adalete ihtiyacımız vardır. Haklarımız Türk mahkemeleri tarafından korunmaktadır. Eğer ülkemizde buluş ve icat yaptıysanız patentini alarak koruma altına alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir