Bilim Nedir Kısaca

Evrende ya da doğada açıklanamayan olayların deneye ve gözlemlere dayanarak ulaşılan bilgidir. Kesinlik kazanan değerler bilimsel olarak ulaşılan sonuçtur. Bilimde ulaşılan sonuçlarda hata ve yanılgı payı olmaz.

Bilim ile uğraşan kişilere bilim adamı denir. Açıklanamayan olaylar bilim adamları tarafından araştırılarak sonuca ulaştırılır. Dünya ve evrendeki fiziksel ve doğa olaylarını inceleyerek sonuç verir.

İnsanoğlu var olduğu günden itibaren kendi dünyasındaki ve evrendeki olayların açıklığa kavuşmasını beklemiştir. İnsan doğa ile iç çe yaşarken doğadaki olayların nasıl gerçekleştiğini merak etmişlerdir. Örneğin ağaçtan düşen elmanın yer çekimi kanunundan etkilenerek düşmesi gibi. Bilimsel çalışmalar insanların sorduğu sorulara cevaba yönelik olmakta. Ulaşılan her türlü sonuç bilimin insanlığa olan armağanıdır.

Bilimin uğraş alanı doğa ve fiziksel olgular, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel değerlerdir. Özetle insanların çevresine karşı olan merakını açıklığa kavuşturur. Yüzyıllar boyunca merak edilen soruların cevaplarına ulaşılmıştır. Bilim insanlarının yaptıkları katkılar sayesinde insanlar modern bir medeniyete kavuşmuştur. Yüzyıllar önce bir insanlık çok geride olmaktaydı. Teknolojik gelişmelerden yoksunlardı. Bilim karanlıkta kalanları aydınlığa kavuşturarak insanlığa hizmet etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir