Atatürk’ün Hayatı Kısaca Özeti

Atatürk Osmanlı Devletinde yüksek rütbeli asker ve milli mücadele dönemini başlatan ulusal kahramandır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı ve kurucusudur.

Mustafa, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ni bitirmiştir. Kemal ismi 1893 yılında Matematik öğretmeni tarafından kendisine verilmiştir.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılır ve ülke toprakları yabancıların işgali altına girer. Osmanlı hanedanı ülke vatandaşlarına yapılan zulümlere göz yummaktaydı. Mustafa Kemal, vatan topraklarının işgalden kurtulması için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadele dönemini başlatmıştır.

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açılması ile Meclis ve Hükümet başkanlığı yaptı. Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılması ile Gazilik ve Mareşallik rütbesini ulaştı. 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edildi. 1934 tarihinde soyadı kanununun çıkartılmasıyla Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verilir. 1938 yılında tüberkülozdan dolayı hasta yattı ve 10 Kasım tarihinde vefat etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet başkomutanı ve kahramanı olarak kalacak. Cumhuriyet’in kurucusu ve kahramanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayatını ve başarılarını Türk milleti için adamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir