Hz. İbrahim’in Hayatı Kısaca

Hz İbrahim, rivayetlere göre M.Ö. 2000’li yıllarda yaşayan üç dinin ve bu dinlerin peygamberlerinin atasıdır. Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde doğduğu bilinmekte. Babası Babil’e göç etmesiyle yaşamını burada sürdürmüştür.

Kur’an-ı Kerim’de ismi en çok geçen peygamberlerden biridir. Küçük yaşta aklını kullanarak insanların putlara tapmasının yanlış olduğunu anlamıştır. Tüm kainatı yaratan mutlak güç olduğunu düşünmüştür. Putları kıran ve onların ilahi güç olmadığını söylemesiyle hükümdar tarafından cezalandırılır. İbrahim ateşe atılır ve ateş birden suya dönüşür. Hükümdar öldüremediğinden dolayı sürgüne gönderilir. Mısır ve Filistin topraklarında yaşamını sürdürür. Eşi Sare, yeğeni Lut ve birkaç havari kendisine eşlik eder. Peygamber olduktan sonra Allah’tan erkek evlat ister. Rivayetlere göre erkek evladı olursa onu Allah uğruna kurban edeceği sözünü verir. Hz. İbrahim’e erkek oğul Hz. İsmail’i verir. Gün gelir Hz. İsmail büyür ve Hz. İbrahim sözünü tutmaya karar verir. Kurban edecekken Allah tarafından bir koç gönderilir. Oğlunun yerine bu koçu kurban etmesi söylenir. Hz. İsmail hayatta kalır ve sözünü tutmuş sayılır.

Kur’an-ı Kerim’de Hz. İbrahim’in nasıl öldüğünü dair bilgi bulunmamakta. Rivayetlere göre çeşitli ölümler hakkında bilgi verilir. Bir gün yaşlı bir adamla karşılaşır ve onun ne hale geldiğini görünce Allah’a dua ederek acı çekmeden ölmek ister. Bunun üzerine Allah canını oracıkta alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.