Barbaros Hayreddin Paşa Hayatı Kısaca

Barbaros Hayretten Paşa, Osmanlı Devleti ve İslam dünyası için önemli başarılar elde etmiş ünlü Türk denizcidir. Osmanlı Devletinde Kaptan-ı Derya’ya (Deniz Kuvvetleri Komutanı) kadar yükselmiştir.

1478 yılında Midilli’de dünyaya geldi. Akdeniz’de tamamen Türklerin hakimiyetine girmiştir. Gösterdiği başarı sayesinde Osmanlı Devletinde önemli yerlere kadar ulaşmıştır. Asıl adı Hızır Reis’tir. Hayrettin adı Sultan I. Süleyman tarafından verilmiştir. Tüm dünyaya nam salmıştır. Kızıl sakalından dolayı Barbarossa adı verilmiştir.

Kardeşleri İlyas ve Oruç ile deniz savaşlarına katılmıştır. Cezayir fethinin ardından Oruç Reis Cezayir’e bey olmuştur. İshak ve Oruç Reis kardeşlerinin şehit olmasının ardından Cezayir beyliğine atandı. Beyler beyi unvanı aldıktan sonra 1534 yılında İstanbul’a çağrılarak Kaptan-ı Derya oldu. Denizler savaşlarında getirdiği zaferler Avrupalı ülkelere korku salmıştır. Osmanlı Devletinin deniz gücü Barbaros Hayrettin Paşa döneminde olmuştur. Tersaneler kurulmuş denizlerde hakimiyet sağlamaya devam etmiştir. Cesur komutan olması ile denizciler tarafından çok sevilirdi. 5 Temmuz 1546 yılında yüksek ateşten dolayı vefat etmiştir. Son sözleri “Öldüğüm zaman beni denizin sesini duyacağım bir yere gömünüz!” olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir