Enerji Piramidi Nedir Kısaca

Enerji piramidinin temelinde güneş enerjisi bulunur. Bitkiler güneşten aldıkları enerjiyi kullanarak büyürler. Bitkilerden beslenen çekirge gibi canlılar ise diğer canlı türlerine yem olurlar. Böylelikle enerji piramidi oluşmuş olur. Canlı türleri nesillerinin devamını enerji piramidini kullanarak devam ettirirler.

Üreticilerden sonra birinci tüketiciler koyun, sığır, fil, tavşan gibi canlılar bitkilerle beslenir. İkincil tüketiciler aslan, kaplan, kurt gibi etobur hayvanlar beslenir. Üçüncü tüketiciler küçük etoburlar yırtıcı kuşlar, çakallar gibi canlılar gelmektedir. Ölü ayvanlar ve bitkiler ayrıştırıcılar tarafından çürütülür.

Üreticiler tüketiciler için besin kaynağı oluşturur. Üreticiler tek yönlü üretim sağlayarak tüketicilerin enerji ihtiyacını karşılar. Tüketicilerin üreticilere faydası ayrıştırıcıları kullanarak olmakta. Tüketicilerden kalan kalıntılar ayrıştırıcılar tarafından parçalanarak toprağa karışır. Ayrıştırma ve çürütme işleminde bulunurlar. Bitki ve hayvan artıkları toprağa karışarak mineral seviyesini yükseltir. Toprak daha verimli halde bitkilerin yetişmesini sağlar. Burada oluşan döngü canlıların yaşamlarını sürdürmelerini sağlamakta. Bu sayede canlı türleri yaşamlarını devam ettirir. Doğada belli bir döngüye ulaşarak canlılar binlerce yıldır yaşamlarını devam ettirebilmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.