Atatürk’ün Yabancı Dile Verdiği Önem

Mustafa Kemal Atatürk, yabancı dilin önemini daima vurgulamış ve önem göstermiştir. Ülkenin dünya çapında tanınması ve olup bitenlerin yakından takibinin yapılması için gerekliydi. Dünyadan haber almak ve dünya genelinde işlerin yapılması o ulusların diliyle olacağıdır. Gelecek vaat ettiğini Cumhuriyet döneminde öngören Atatürk için ülkenin eğitim gidişatını değiştirmiştir. Devletlerin çalışmaları başka devletlerle ortak iş yapılmasını gerekliliğini getirmiştir.

Atatürk, eğitim öğretim yıllarında Fransızca eğitimi alarak ilerletmiştir. Fransa ile yapılacak görüşmelerde ve iletişimde gerekliydi. Cahil toplumdan uzaklaşarak okumuş bilgili, yabancı milletlere diploması görüşmelerinin yapılması için gerekli görülmüştür. Atatürk geleceğin yabancı dilde olduğunu bilerek hareket etmiştir.

Eğitim ve öğretim alanında çeşitli çalışmalar yaparak yabancı dilin gelişmesinde katkılarda bulunmuştur. Uluslararası gelişmeler için yabancı dilin gerekliliğini bilerek hareket ettiler. Yabancı öğretmenler, okullarda yabancı dilde eğitim verilerek katkıda bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir