Atatürk’ün İletişime Verdiği Önem

Milli mücadele döneminde iletişim önemliydi. Atatürk ve arkadaşlarının aldığı kararlar ülkenin dört bir yanına ulaştırılarak milli birlik sağlanmalıydı. Haberleşmenin sağlanması için Anadolu Ajansı kurulmuştur. Ülkenin durumu, alınacak kararlar, son gelişmeler herkese duyurulmuştur. Milli mücadelenin başarı ile sonuçlanmasında büyük katkı sağlamıştır.

İletişim alanında bir çok yenilik yapılmıştır. Arap alfabesinin yerine Latin alfabesine geçilmiştir. 1 Kasım 1928 iletişim alanındaki en büyük değişiklik harf devrimi yapıldı. Halkın okuma yazma öğrenmesi için seferberlik başlatılmıştır. Dünyada kullanılan Latin alfabesi ticaretimizi turizmimizi gelişmesini sağladı. Ekonomik olarak ülkemiz refaha ulaşmıştır. Toplumsal olarak çağdaşlaşmış muasır medeniyetler seviyesine ulaşmışızdır.

1919 yılında Sivas Kongresi döneminde İrade-yi Milliye adlı gazetenin çıkarılma kararı alındı.
10 Ocak 1920’de Hakimiyet-i Milliye adlı gazete Atatürk’ün önderliğinde kuruldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün yazıları farklı bir isimle Ankara’da yayınlanmıştır.
6 Nisan 1920’de Anadolu Ajansı kuruldu. Milli Mücadele döneminin her aşamasında milleti bilgilendirmiştir.

Atatürk’ün iletişime verdiği önem sayesinde devrimler yapılmış alfabemiz değiştirilmiştir. Yenilikler sayesinde okuma yazma oranı artmış. Nüfusun eğitim seviyesi de hızla artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.