Marie Curie Hayatı Kısaca Özet

Marie Curie, fizik ve kimya alanında çalışmalar yapan bilim insanıdır. 1 Kasım 1867 – 4 Temmuz 1934 yılları arasında yaşamını sürdürdü. Çalışmaları bilim dünyasına önemli katkılarda bulunmuştur. Çalışmalarının odak merkezinde Uranyum elementi vardır. Radyoaktif madde olmasından radyoaktiviteyi geliştirmiştir.

Polonya’nın Varşova şehrinde doğdu. Matematik ve fizik öğretmeni olan babası eğitim hayatına büyük katkı sağlamıştır. Üç kardeşlerdir, iki ablası tifüs hastalığına yakalanarak hayatını kaybetmiştir.

Mezuniyetinden 1 yıl önce 1895 yılında Pierre Curie ile tanışır. Hayatların birleştirme kararı alırlar. Diplomalarını aldıktan sonra uranyum elementi üzerine çalışmalar yapar. 1897 yılında hamile kalmasından dolayı 1 yıl boyunca araştırmalarına ara vermiştir.

1898 yılında Uranyum üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Toryumun radyoaktif özelliğini keşfetti ve radyum elementini ayrıştırmıştır. Radyum elementini keşfeden bilim insanıdır. Çok tehlikeli olmasına rağmen bilim adına çalışmalarını sürdürmüştür.

Radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmaları ile 1903 yılında Nobel Fizik ödülü, 1911 yılında Nobel Kimya ödülünü almıştır. Nobel ödülü alan ilk kadın bilim insanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.