Atatürk’ün Devletimizin Yönetim Biçimi Olarak Cumhuriyeti Seçmesinin Nedenleri

Atatürk devletimizi kurarken düşünce içerisinde olmuştur. Dönemin şartlarına göre karar verilmesi gerekliydi. Osmanlı Devleti saltanat ile yönetildiğinden insanlar taht kavgası ve babadan oğla geçen sistemden çok çekmişti. Yönetim sorunlu olduğundan halk her zaman mağdur olarak kalıyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizin yönetim içimi olarak Cumhuriyet seçmesinin sebepleri oldukça mantıklı olmaktadır.

Ülkemizin yönetim biçimi olarak Cumhuriyetin esas alınmasının en büyük sebebi evvelki yönetim biçimi olmaktadır. Ülkenin padişah tarafından yönetilmesi, tek söz sahibi olması, hukuk mahkemelerinden üstün olan bir hükümdarın sözü olmasıyla oldukça zorlu dönemler yaşanmıştır. Halkın refahından daha çok zararına olan çalışmalar oldu. Monarşi yönetiminin devlete katkısı olmadığı gibi insanların hayatlarını devamlı olarak kısıtlıyordu.

Milli mücadele dönemlerinde ve Kurtuluş Savaşında azmi ile yılmadan mücadele eden Türk halkının yönetimde söz hakkı olması gerekiyordu. Cumhuriyet yönetimi halka verilen seçme ve seçilme hakkı ile kendini yönetecekleri seçmelerine olanak sağladığından Cumhuriyet olmasına karar verilmiştir. Ülke bir daha tek başlılık ile yönetilmeyerek yasama, yürütme ve yargı ile bağımsızlığını gösterecektir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olup Türk milletine ait olduğunu gösterdiğinden seçilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir