Veda Hutbesi Hangi Evrensel Değerleri İçermektedir

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed 632 yılında Mekke’ye hac vazifesini yapmak için gitmiştir. Beraberinde bir çok Müslüman gelmiştir. Hac görevini yapmıştır ve o ara Arafat’a yüz binlerce Müslüman’a konuşma yaptı. Uzun bir süredir devam ettirdiği İslam’ı yayma mücadelesinde başarılar elde etmiştir. İslam dinini tanıttığı gibi insanları inandırarak yardımcı olmuştur.

Veda hutbesinde yer alan evrensel maddeler;

Veda hutbesinde yer alan “ey insanlar” sadece Müslümanları değil tüm insanlığa olan bir mesaj olduğunu göstermektedir.

Mukaddes bir ayda olduğumuzda, mübarek bir şehir canlanır. Canlarımız, malımız, namusumuz da ayı öyle mukaddes olup korunmalıyız.

Emaneti olanlar sahibine versin, başkasının emanetine ihanet edilmemelidir.

Faizin her çeşidi haramdır. Borcunuz varsa onların verilmesi gerektiği anlatılır. Allah’ın emri ile faizcilik yasaktır. Cahiliyetten kalan kişiler her türlüsü ayağımın altındadır.

Cahiliyet döneminden kalma kan davaları kaldırılmıştır.

Kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız onların namusu, iffeti ve Allah adına söz vererek helal edindiniz. Kadınların üzerinde haklarınız olup onların mahremiyetini korumalısınız. Razı olmadığınız durumda aile yuvanıza alırsa, hafifçe dövüp sakındırabilirsiniz.

Müslümanlar din kardeşidir. Birbirlerinin haklarına tecavüz helal olmamaktadır. Gönül hoşluğu ile kendisi vermelidir.

Nefsimize sahip çıkmalıyız. Kendimizin üzerinde de haklarımız olup korumamız gerekmektedir.

Allah her hak sahibine hak vermiştir. Varise vasiyete lüzum yoktur. Çocukta kimin döşeğinde dünyaya geldiyse ona ait olmaktadır.

Rabbiniz, ananız, babanız birdir. Allah en kıymetlisi takvası çok olan olacaktır. Arabın Arap olmayandan üstünlüğü yoktur ancak yaptığı takvalar ile öndedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir