Dünya Özürlüler Günü ile İlgili Yazı

Dünyada sadece biz sağlıklı insanlar yaşamıyoruz. 3 Aralık dünya özürlüler günü adı altında etkinliklerle geçmektedir. İnsanlar onların farkına varmasalar dahi sayıları milyonları aşmaktadır. Çevremizde aslında özürlü olarak çok insan bulunur, toplumsal olarak etki gördüklerinden dolayı kendilerini görmeniz çok nadir olur. Tarihte ilk defa 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabule dilerek her yıl düzenli olarak kutlanması sağlanmıştır.

Özürlü olmayabiliriz ama empati kurarak onları anlamalıyız. Hiç beklemediğimiz anda özürlü olmamız durumda ne kadar zorlanacağımızı gösterecektir. Duygularımız ve hayallerimiz bizi sarstığı gibi onlarınkini de yıkmamalıyız. Duymadığımızı, görmediğimiz ve konuşamadığımızı düşündüğümüz zaman hayat ne kadarda zorlu olur. Ufak bir ameliyat geçirdiğimiz zaman yürüyemediğimiz zamanlar aklımıza geldiğinde zorlukları o zaman anlarız.

Engelli vatandaşlarda toplumumuzun bir parçası olmaktadır. Onların hayatlarını olumsuz etkilememeliyiz. Aksine biz sağlıklı olduğumuzdan uzanacak bir dost eli olmalıyız. Yardımcı olduğumuz sürece yol göstermiş oluruz. Onları eksiklerini kendileri göstermeyerek toplumun parçaları olduğunu görmeliyiz. Bugün bizim başımıza gelmese bir yakınımızın başına gelir. Onlar belki doğuştan belki doğduktan sonra engelli oldular ama bizde birer engelli adayıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir