Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi İle İlgili Yazı

Osmanlı Devletinin I. Dünya Savaşından yenilgi olarak ayrılmasına bağlı olarak itilaf devletleri Sevr antlaşması imzalattırdı. Osmanlı Devleti artık yıkılış dönemine girmesi ile Türk milleti durumu asla kabul etmedi. Ülkenin dört bir yanında direniş ve hareketlenmeler gerçekleşti.

Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele dönemini başlattı. Türk halkının uzun zamandır beklediği hareketlenme Atatürk sayesinde gerçekleşti. Erzurum ve Sivas Kongreleri ile Türk milleti tek bir yumruk halinde hareket etme durumuna geldi. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk cemiyeti tek bir irade altında birleştirildi. Halkın belirleyecek olan temsilcilerin bir araya gelmesi istendi. Güvenli bir toplantılar ve hareket için Ankaralılar Atatürk ve Heyeti buraya davet etti.

Ankara o günün şartlarına göre Milli Mücadele dönemi için merkez olacak bir konumdaydı. 27 Aralık 1919 günü Dikmen sırtlarına Atatürk ve arkadaşları ayak bastı. Bağımsızlık adına yapılan konuşma ile halk tarafından coşku ile karşılandı. Ankara bir kez daha Milli Mücadelenin merkezi olarak kabul edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir