İç Anadolu Bölgesinin Turistik Yerleri

İç Anadolu Bölgesi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Binlerce yıllık geçmişi ile tarihten günümüze kalan yapılar halen ayakta durmaktadır. Değer taşıdıkları gibi kültürümüzün önemli bir parçası olduğunu göstermektedir. Tarihi ve doğal güzellik bakımdan koruma altına alınarak günümüzde halen ayakta durmaktadır.

Turistik olarak Ihlara Vadisi, Kapadokya, Peri Bacaları gibi kentler mutlaka ziyaret edilmelidir. Doğal güzellik bakımdan Boğazköy, Alacahöyük Milli parkı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı ve Göreme Tarihi Milli Parkı’na gidilebilir.

Medeniyetlere ev sahipliği yapan şehirler turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Ankara kalesi, Anıtkabir, Anadolu Medeniyetleri müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Atatürk müzesi, Friglere başkentlik yapmış Gordion şehri, Nevşehir’de; Avanos, Göreme, Ürgüp, Konya’da; Nasrettin Hoca Türbesi, Mevlana gibi yerler turist ağırlamaktadır.

İç Anadolu bölgesinde aynı zamanda sağlık turizmi yaygın olmaktadır. Yer altı su kaynakları ile kaplıcalar beslenerek geliştirilmektedir. Konya, Niğde, Kayseri, Eskişehir ve Ankara gibi şehirleri oldukça değer kazanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir