Anadolu Hisarının Tarihçesi Nedir

Anadolu Hisarı, İstanbul da Boğaziçi’nin Asya kıyısında yer almaktadır. Göksu Deresi’nin denize döküldüğü nokta ile Boğaz’ın çıkıntılarının bulunduğu noktada yer almaktadır. Bugün hisarın dış duvarları kıyıdan biraz uzakta kalmıştır. Yapılan tarihte bu duvarların denizde yer aldığı anlaşılmaktadır. Anadolu Hisarı 7000 m²’ lik alan üzerine kurulmuştur. 1395 yılında inşa edilmiştir.

Anadolu Hisarı Yıldırım Bayezit tarafından bir sefer dönüşü yaptırılmıştır. Hisar boğazın en dar yerinde bulunmaktadır. Anadolu’ dan Trakya’ ya geçen askerlerin güvenliğinin sağlanmasında çok fayda sağlamıştır. İstanbul’ un fethi sırasında da Hisara bazı eklemeler yapılmıştır. İstanbul alındıktan sonra da Hisar Karadeniz yönünden gelecek saldırılara savunma vazifesi de görmüştür.

Hisarın kalesi ve surları, kayalık bir tepe üzerine kurulmuş şekildedir. Dış kale duvarları bir çok kemerleri bulunan surlardan oluşmaktadır. Hisarların dış duvarlarında bulunan deliklerin bazıları düz bazıları eğik haldedir. Bu deliklere zamanında toplar yerleştirilirdi. Fatih Sultan Mehmet’ in yaptığı ilaveler ve yerleştirdiği toplar ile Hisarın gücü arttırılmıştır. Anadolu Hisarı Osmanlı İmparatorluğu açısından önemli bir saldırı ve savunma Hisarı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir