Türkçe’nin Yanlış Kullanımı İle İlgili Kompozisyon

Dilin yanlış kullanımı, önemsemeden geçebileceğimiz bir konu değildir. Dili gelişigüzel ve bozuk bir biçimde kullanmak, bu tip bir kullanımın dilimize yerleşmesine neden olur. Ve bu durum devam ederse, dilin yapısında bozulmalar meydana gelir.

Son dönemde Türkçemiz, özellikle gençler tarafından oldukça yanlış kullanılmaktadır. Bu yüzden, Türkçe özünden uzaklaşmaya başlamıştır. Türkçenin kullanımını bozanlara verebileceğimiz bir diğer örnek ise, dükkan isimleridir. Özellikle lokanta, pastane ve market gibi yerlerin, Türkçe yerine İngilizce isimlerle hizmet veriyor olması, Türkçenin işlevini yitirmesine neden olmaktadır. Bu durum daha çok, dilimizin kıymetini bilmemek ve Batı dillerine özenme sebebiyle ortaya çıkmıştır.

Bunlar dışında, internetin içinde yer alan ve imla hataları ile dolu olan yazılar da, dilin yanlış kullanılmasına ve yanlış öğrenilmesine neden olur. Yanlış kullanıma alışmak, hataları görmeyi zorlaştıracaktır.
Hangi yaşta olursak olalım, ana dilimizi tüm kurallarıyla biliyor olmamız gerekir. Ana dilimizi yanlış kullanmak, dilimizin zenginliğini görmemizi engelleyecektir. Bunun yerine, oldukça yavan ve tatsız bir dil kullanmak zorunda kalırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.