23 Nisan Neden Kutlanır

23 Nisan’ın önemini bilmek için yaşananları ele almak lazım. Milli mücadelenin başlaması ve sonlarına doğru yaklaşırken İstanbul işgal altındadır. Atatürk genelge yayınlayarak önde gelen kişilerin Ankara’da toplanmasını isteyip Meclis’in açılışını yapacaktır. 22 Nisan’da herkese iletilmiş ve Ankara’da toplanılmıştır. 23 Nisan 1920 tarihinde ise Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı yapılmıştır. Cumhuriyet kurularak ilan edildi. Milli Egemenlik Milletindir sözünden yola çıkılmıştır.

Atatürk tarafından 23 Nisan Türk çocuklarına armağan edilmiştir. Geleceğin koltuk sahibi olacak çocuklar eğitim görmüşlerdir. Atatürk çocuklara verdiği değeri Cumhuriyeti onlara armağan etmesi ile göstermiştir. Bugünün küçükleri yarının büyükleri diyerek bayramın öğrencilere iltifaten yapılmasını istemiştir.

Ulusal egemenlik çocuk bayramı 23 Nisan her yıl düzenli olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Yarının büyükleri olan çocuklara armağan edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin de 23 Nisan tarihinde kurulmasından dolayı her yıl tüm ülke genelinde coşku ile kutlamalar yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir