19 Mayıs Kompozisyon

Bir devrin kapandığı ve azmin gücü ile yeni bir devrin başlangıcıdır aslında. 19 Mayıs 1919 gününde Atatürk’ün ulusun geleceği için Samsun’a ayak basması tarihi değiştiren öğelerden olmuştur. Türk milletinin geleceği ve özgürlüğünün ilk hareketi olmuştur. Vatan toprakları Fransız, İtalyan, İngiliz, yunanılar tarafından harita üzerinden paylaşılmış ve halen paylaştırılmış oldu.

Ulusta özgürlük ve bağımsızlık adına milli mücadele dönemi başlatıldı. Türk milletinin azmi ve durumu öğrenmesi ile verdiği destek sayesinde bir çok sorun aşılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi kurularak artık halkın söz sahibi olabileceği ülke olmuştur. Türk milletine azimleri doğrultusunda verilen en büyük hediye olmuştur. Geleceğe ve sonsuzluğa doğru korunarak el üstünde tutulacaktır. Koruyucuları tarihte olduğu gibi Türk milleti olacaktır.

19 Mayıs 1919 Türk milletinin küllerinden tekrar doğuşu olmuştur. O gündür vatan ne zaman zorda olsa Türk milleti bir olarak mücadelesini tekrar verecektir. Unutulmaması adına Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak her yıl düzenli olarak kutlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir