Yol Çizgilerinin Anlamları

Trafikte Yol Çizgilerinin Açıklaması, Yol Çizgilerinin Anlamları Nelerdir

Trafikte yol üzerinde devamlılığı süren çizgiler vardır. Bunlar sürücüler için bilgilendirici anlamlar taşır. Kullanılan işaretler doğrultusunda bize trafik hakkında bilgiler verir. Trafik üzerinde yol çizgileri sayesinde kullanımı yapılır.

Devamlı Yol Çizgisi

Trafikte çizgi devamlı olup hiçbir şekilde kesinti olmadan devam eder. Taşıtların şerit değiştirmelerinin yasak olduğu önceki aracı sollamaları kesinlikle yasaktır. Yol boyunca yaşanacak sorunları da gösterirler.

Kesil Yol Çizgileri
Yolda çizgiler bir müddet sonra uygun yerlerde kesik kesik görülür. Kesikler bulunan yol çizgilerinde sürücüler öndeki aracı geçme haklarına sahiptir. Öndeki aracı geçecek olan sürücüler dikkatli olması gereklidir.

Devamlı ve Kesil Yol Çizgileri
Yollarda devamlı ve kesik halde yol çizgileri bulunur. Bunun anlamı iki yol şeridi için anlam taşımaktadır. Devamlı yol çizgisi karşı şeride yakın ise onların sollama yapmaları yasak olup bize yakın olan kesik kesik gözüküyorsa sollama yapabiliriz. Dikkatli olunması gereklidir.

Devamlı İki Yol Çizgisi
Yol çizgileri iki şerit içinde devamlılık sağlıyorsa gidiş geliş olarak kesinlikle sollama ve öndeki arabayı geçmek yasaktır.

Yaya Geçitleri Çizgisi
Yayaların karşıdan karşıya geçebilecekleri şeritleri gösterir. Sürücülerin yaya şeritlerini gördüklerinde yavaşlamaları ve yayalara yol vermeleri gerekmektedir.

Park Çizgileri
Taşıtların park yapacakları alanları gösteren çizgilerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir