Yerel Yönetim Birimleri ve Görevleri Nelerdir

Kamu hizmetlerinin sağlanabilmesi için birbirlerinden hiyerarşi yolu ile ayrılan birimlere denir. Anayasa’nın ifade ettiği il özel idareleri, belediyeler ve köy idareleri olmaktadır. Yerel yönetim birimleri kamuoyunun kararları doğrultusunda seçilerek hizmet ederler.

Belediyelerin görevleri: Kendi sorumluluk alanları içerisinde kamu hizmetlerinin devamlılığını sağlayarak hizmette bulunmaktır. Bunlar içinde altyapı çalışmalarını desteklemek; su, elektrik ve doğalgaz gibi hatların bakımının yapılması. Yönetimden sorumlu olarak sosyal faaliyetler düzenleyerek halkın yaşamını kolaylaştırmak. Şehrin ekonomisinin gelişmesinde katkılarda bulunulması ve çevre bakımını yaparak temiz yaşanabilir beldeye sahip olmaktır. Halka her alanda hizmet ederek zorda kalmalarını önlemeleri gerekir.

Köy muhtarlarının görevleri: Köy nüfusunu takip etmek, gerektiğinde düzeni sağlamak ve yeni kişileri kayıt altına almak. Salgın hastalıklar olması durumunda ilçe sağlık müdürlüğüne haber vererek bilginin alınması gerekir. Köye gelmemiş olan kamu hizmetleri için gerekli yerlere dilekçe vererek hizmetlerin alınması. Askerlik çağına gelen kişileri şubelere bildirerek işlemlerini tamamlar. Köyün güvenliğini sağlar oluşabilecek durumlara karşı yetkililere haberdar etmek.

İl özel idaresinin görevleri: Kamu hizmeti alanında il özel idaresi belediyelerin hizmetlerini adaletli şekilde dağıtılmasını sağlar. Halkın ihtiyaçlarını gidererek iyi şartlarda yaşama olanağı sunmaktadır. Çalışmaların yürütüldüğü ve devam ettiği yetkili noktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir