Ebru Sanatı Nedir

Ebru sanatının yaygınlaşması Osmanlı döneminde olmuştur. Suyun üstünde resmedilen eserler kağıda yapıştırılarak tablolar oluşturulurdu. Sanatçı kendi iradesi sonucunda resmi resmeder, renkler üzerinden kullandıkları değişiklikler sayesinde eserleri ortaya çıkartır. Sanat eserlerini gösterecek olan renkler uyum içindedir.

Ebru sanatı Farsça da bulut anlamına gelir. Görsellikler sonucunda insanlar düşüncelerini ve hislerini yansıtarak oluşturdukları görüntüleri kağıda dökmesine denir. Ülkemizde ebru sanatına önem verip ilgilenen sanatçılarımız vardır. Eserleri ile bilinip sanatın gelişmesinde yardımcı olan ustalarımızdan birisi Mustafa Düzgünman’dır.

Kendisine özgü sıvı ile bir tablo halindeki yüzey içinde çizimler yapılır. Suyun hareketliliği, boyanın dağılışı nihayetinde üzerine ebru kağıdı yapıştırılarak eser ortaya çıkartılır. Kağıt yavaş şekilde çekilerek suyun üstündeki görselliğin kağıda yansıması sağlanır. Kağıt kaldırılarak ebru sanatı yapılmış olup eserin görüntüsü aynı şekilde kağıtta görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir