Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır

Yerel seçimler beldeleri ilgilendiren seçimlerdir. Belediye seçimleri yerel seçimlerdir. Halk belediye başkanlarını, il ve ilçe belediye başkanları ve meclis üyelerini, muhtarları seçmek için sandığa gider. Yerel seçimlerde beldeleri yönetecek olan kişiler seçilir.

Seçimler kanunlarda belirtilen süre aralıklarıyla yapılır. Ülkemizde yerel seçimler 5 yılda bir yapılır. Belde yönetimlerinde görev alacak kişiler beş yıl aralıkla yapılmaktadır. Bazı istisnai durumlarda belde seçimleri daha erkenden de yapılabilir. İstifa olması durumunda yerine il veya ilçe meclis üyeleri tarafından yapılan oylama sonucunda yeni belediye başkanı seçilebilir.

Yapılan seçimlerin sonuçları yüksek mahkemeler tarafından onaylanarak işleme alınır. Yeni atamalar yapılarak görev devir teslimleri gerçekleştirilir. Yerel seçimleri doğrudan halkın yönetimi ilgilendirmektedir. Her 5 yılda bir yapılan yerel seçimler halkın refahı, kalkınması için çok önemlidir. Yaşadığımız belde de işlerin doğru yürümesi için seçimlere katılım gösterilmesi gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir