Yeniçeri Ocağının Kaldırılması Hakkında Bilgi

Yeniçeri Ocakları, Osmanlı Devletinin askeri sınıflarında yer alan orduydu. Yeniçeri ağaları tarafından yönetilir, doğrudan padişaha bağlı olan ocaktır. Sınırların gelişmesi ile küçük yaşlarda alınan çocukların eğitimden geçerek asker olmalarına izin verilir. Yeniçeri ocakları en aşta İstanbul’un asayişini sağlar, şehzade ve valilerin yanında görev alırlar. Merkezi, başkentte olarak padişahın korumalığını yapar.

Yetenekli, güçlü, kalıplı, savaşçı ve akıllı insanların bir araya gelmesi ile oluşuyordu. Zaman içinde yeniçeriler arasında ayaklanmalar başlamıştır. Orduya giren eğitimsiz ve ilgisiz insanlardan dolayı yeniçeri ocakları gücünü kaybetmiştir. Eğitimsiz kişilerden dolayı güvenilirlik azalarak siyasetle ilgilenerek yönetime katılmak istemiştir. Aldıkları parayı az bulmaları ticarete yönelerek görevlerini suiistimal etmeye başlamışlardır. 18 Haziran 1826 yılında yeniçeri ocakları kapatılarak görevlerine son verilmiştir.

Yeniçeri askerleri seçkin askerlerden oluştuğu gibi zaman içinde bozulması Osmanlının güç kaybetmesine neden olmuştur. Günümüzde seçkin birliklere bakınca özel kuvvetlere eş değer güce sahip oldukları görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.